Forum'a geç

Bilim ve Sanat Merkezi

Türkiye Bilim ve Sanat Merkezleri Bilgi Paylaşım Forumu

Giriş yapmamışsınız. Lütfen kayıt olun ya da giriş yapın.

Bilim ve Sanat Merkezi forumu, Bilsem sitesine hoş geldiniz. Bilsem konularında merak ettiğiniz her şeyi sorabilir veya cevaplayabilirsiniz.


Cevap Yaz

Cevap Yaz

Yeni bir cevap yaz

Kullanabileceğiniz araçlar: BBCode Resim

Formu göndermeden önce kalın yazılmış yerler tamamlanmalıdır.

Ziyaretçiler için doldurulması gereken bilgiler


Gerekli bilgiler

Önceki mesajlar (son yazılandan ilk yazılana doğru)

3

Kadrolu bir bilsem öğretmeni olarak cevap vereyim.Öncelikle sebebi ne olursa olsun şiddet kesinliklikle yanlıştır.O öğretmeni zaten şikayet ediniz.Diğer sorunuza gelince bilsem öğretmenleri merkezi mülakat sınavıyla kurumlara alınır. Öğretmen bulamayan bilsem kurumları görevlendirme öğretmen bulup kurumunda çalıştırır.Şu an önceleri seve seve geldiğim kurumuma artık istemeyerek gidiyorum.Çünkü bakanlık bizlerden haftasonu da gelmemizi istiyor çocuklara daha verimli olmamız için.15 milyon devlet memuru haftasonu dinlenirken siz olsanız zaten haftaiçi yoğun çalışırken üstüne haftasonu çalışır mıydınız.Hadi çalışırsınız diyelim cezbedici bir maddi karşılığı olsa.Saati 15 lira için değer mi kendi ailenize ayıracağınız vakti haftasonu okula harcamak.Böyle zorlamayla bizleri haftasonu da ders yaptırırlarsa zaten bilsemler öğretmen bulamayacaklar.Bende başka bir okula tayin istedim zaten.Kuruluş amacı aslında çok iyi olan üstün yetenekli öğrenciye özel eğitim vermek olsa da, her yıl artan öğrenci sayısına karşılık öğretmen sayısı sabit kalan bilsemlerin başarısı elbette kalabalıklaştıkça kötüye gidiyor.

2

Mehabalar.mersin bilsem de eğitim goren 3.cü sınıf velisiyim.ve şunu merak ediyorum.burada eğitim veren ogretmenler neden Bilsem kadrosunda değilde,aksama kadar kendi okullarında yorulup ,fazla ücret almak için aksama derse girip,hiçbir sınava tabi tutulmadan hatır gönül meselesi ile böyle bir kurumda eğitim vermektedirler.buda yetmiyormuş gibi Bilsem gibi bir kurumda matematik öğretmeni murat kılıç öğrencileri darp,fiziksel ,ruhsal şiddet uygulamaktadır .bu dutmdan fazlasıyla sikayetciyim

1

Çocuklarının İlgi ve Yetenekleri Doğrultusunda Yönlendirilmelerine Yönelik Beklentiler


      Anne babaların çocuklarının ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim görmeleri ve yönünde beklentilerinin olduğu saptanmıştır. Bu görüşlerden bazıları çocukların ilgi ve yetenek alanları doğrultusunda yönlendirilmesi ve yüreklendirilmesi gerekmesi, grupların oluşumunda öğrenci özelik ve gereksinimlerinden yola çıkılması gibi konularda sorunlarla karşılaştıkları ve beklentileri olduğu görülmektedir.


Bilim ve sanat merkezine yönelik beklentiler


      Anne babaların eğitim öğretim süreci ve merkeze devam süresi ile ilgili beklentileri olduğu saptanmıştır. Bilim ve Sanat Merkezinin haftada iki gün olması, eğitim programlarının ve sürelerinin esnek olması, eğitim öğretimin hafta sonuna kaydırılması, çocukların aldığı derslerde ve devamında çocuk aile, okul ve Bilim ve Sanat Merkezi arasında işbirliği sağlanması, çocukların yanı sıra anne babaların eğitimleri ile ilgili gereksinimlerin karşılamasının gerektiği biçiminde belirtilen görüşler anne babaların bu konudaki beklentileri olarak sıralanabilir.


Çocuklarının örgün eğitimlerine yönelik beklentiler


     Anne babaların çocuklarının örgün eğitimleri ile ilgili güçlükler yaşadığı ve buna yönelik beklentileri olduğu saptanmıştır. İlköğretim okullarındaki sınıf öğretmenleri ve idarecilerin üstün yetenekli öğrenciler konusunda bilgilendirilmesi, merkezi sınavlarda bu öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik haklar tanınması, özel okullarda kontenjan tanınması, okulların çocukların gereksinimlerine yanıt vermesi biçimindeki beklentiler görülmektedir.


Bilim ve sanat merkezi’nin yeri ve ulaşımına yönelik beklentiler


      Anne babaların çocuklarının merkeze ulaşımı konusunda beklentileri olduğu saptanmıştır. Çocukların devlet güvenliğinde korunması ve kaliteli ulaşım sağlanması yönünde beklentiler görülmektedir.


Bilim ve sanat merkezinin donanımına yönelik beklentiler
Anne babaların merkezin donanımı ve çeşitli eksikliklerine yönelik beklentileri olduğu saptanmıştır. Bunlar, bilim ve sanat merkezinin daha donanımlı bir binaya taşınması, güvenlik, spor tesisleri bulunması biçimindeki beklentiler olarak sıralanabilir.


Genel beklentiler


      Anne babaların yukarıdaki konular dışında çeşitli konulara yönelik beklentilerinin olduğu saptanmıştır. Genel eğitim politikamızın değişmesi, Dünya Bankası ya da Avrupa Birliği Eğitim Fonuna proje ile başvurulması, çeşitli fonlardan destek alınması biçimindeki beklentiler bu konu ile ilgili yaşanan eksikliklere işaret etmektedir.