Forum'a geç

Bilim ve Sanat Merkezi

Türkiye Bilim ve Sanat Merkezleri Bilgi Paylaşım Forumu

Giriş yapmamışsınız. Lütfen kayıt olun ya da giriş yapın.

Bilim ve Sanat Merkezi forumu, Bilsem sitesine hoş geldiniz. Bilsem konularında merak ettiğiniz her şeyi sorabilir veya cevaplayabilirsiniz.


Cevap Yaz

Cevap Yaz

Yeni bir cevap yaz

Kullanabileceğiniz araçlar: BBCode Resim

Formu göndermeden önce kalın yazılmış yerler tamamlanmalıdır.

Ziyaretçiler için doldurulması gereken bilgiler


Gerekli bilgiler

Önceki mesajlar (son yazılandan ilk yazılana doğru)

4

Ah evet anladım şimdi durumu. Haklılık payınız yüksek bu durumda evet.

3

Müzik ve Resim sınavları için bir yorum yapamam fakat bu yıl genel yetenek sınavı  verilen tarihlerde 13 mayıs 2019 dan başlayarak  ilk aşamayı geçen her öğrenciye ildeki yoğunluğa göre mayıs tan ağustos sonuna kadar yayılan bir süreçte randevu verildi. Her öğrenci randevu günü geldiğinde  birebir testörlerle sınavına giriyor.Benim kzım 15 mayısta girdi. Sınıf arkadaşı 19 haziranda girdi, 26 temmuz da da bir başka arkadaşı sınava girecek ve biliyoruz ki aynı sorular soruluyor ..İsterseniz face yada başka sosyal ağlardan takip edip bir göz atın Testörler bile artık çocukların asisteki sözel cevaplarına düşünmeden  takır takır yanıt vermesine şaşırıyorlarmış.

2

O tarihler arasında genel yetenek değil de müzik ve görsel sanatlar sınavları oluyor. Bu sınavlarda da kopya vermek veya çekmek, soruları bilmek süreci pek etkileyen şeyler değil.

1

13 mayıs 2019 da başlayan bilsem mülakatları ağustos ayı sonuna kadar süreceğini biliyoruz.Neredeyse üç buçuk aylık bir süreçte çocuklar kendilerine verilen randevu tarihlerinde  sınava giriyor.Aileleler de facebook, whatsaap gibi sosyal ağlarda gruplar kuruyor, ya da hazırlanmak için ders aldıkları hocanın grubundan birbirleriyle görüşüp deneyimlerini paylaşıp çocuklarını sınava hazırlıyor.
Peki gayet doğal görünen bu hazırlık aşamasında çocuklar sınav sonrasında kendilerine sorulan soruları, metinleri, deyimleri, eş anlamlı kelimeleri hatırladıkları tüm soruları bu gruptan paylaşıyorlar. Neticede zeki çocuklar; soruların çoğunu net bir şekilde hatırlayıp grubundaki diğerleriyle paylaşınca 13 mayıstan sonra 2-3 hafta içinde sınava girenlerin verdiği bilgilerle neredeyse sorulan tüm soruları ezbere bilerek ve tam teferruatlı hazırlanarak sınava giriyorlar..Metin sorularındaki değişkenlere ( örneğin metindeki renkler, sayılar, hayvanlar, bunların değiştirilip sorulduğunu da bilerek ) karşı da hazırlıklı olarak donatılıp sınavlarda haziran ortalarından sonra giren tüm çocuklar 'çok iyiydi' 'soruların hepsini hızlıca cevapladım' diyor, testörler de olumlu yorumlarını beyan ediyor. Şimdi sorum şu: Bu çocuklar hocalarla ve aileleriyle, sınavdan çıkanlardan aldıkları bilgiler ışığında sınavda  şakır şakır cevaplar vererek şıkır şıkır puanlar alınca ÜSTÜN YETENEKLİ mi sayılıp bilseme alınacaklar? iletişim çağında bilgi paylaşımının bu kadar hızlı döndüğü bir zamanda çocuklara sorulan soruların aynı ( ya da birazcık değişiklik yapılarak) sorulması doğru mu ? Eş zamanlı, yani hepsini aynı gün sınava almayacaksan adaleti nasıl sağlayacaksın? Benim çocuğumun kabahati 15 mayısta sınava girmiş olması mı? Sınava ilk girenlerden olup hiçbir tecrübesi olmadan sınava tabii tutulması mı? Arkadaşımın kızı ağustosta sınava girecek ve çıkabilecek tüm soruları ve alternatiflerini, sorulan metin sorusunu bile ezberledi şimdiden..Puanlar açıklandığında merak ediyorum acaba sınava önce girenlerle sonra girenler arasındaki puan farkı bilsem yetkililerinin dikkatini çekecek mi? HİÇ BİR ÇOCUK BU ADALETSİZLİĞİ HAKETMİYOR