Forum'a geç

Bilim ve Sanat Merkezi

Türkiye Bilim ve Sanat Merkezleri Bilgi Paylaşım Forumu

Giriş yapmamışsınız. Lütfen kayıt olun ya da giriş yapın.

Bilim ve Sanat Merkezi forumu, Bilsem sitesine hoş geldiniz. Bilsem konularında merak ettiğiniz her şeyi sorabilir veya cevaplayabilirsiniz.


Cevap Yaz

Cevap Yaz

Yeni bir cevap yaz

Kullanabileceğiniz araçlar: BBCode Resim

Formu göndermeden önce kalın yazılmış yerler tamamlanmalıdır.

Ziyaretçiler için doldurulması gereken bilgiler


Gerekli bilgiler

Önceki mesajlar (son yazılandan ilk yazılana doğru)

1

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Yapay zekâ çalışmaları sıklıkla insanın düşünme yöntemlerini taklit eden yapay yöntemler geliştirmeye yöneliktir, ancak bununla sınırlı değildir. Öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır. Bu yönelim, insanın evreni ve doğayı anlama çabasında kendisine yardımcı olabilecek belki de kendisinden daha zeki, insan ötesi varlıklar meydana getirme düşünün bir ürünüdür.

Yapay Zeka Örnekleri

1-En Güzel İnsansı Robot Erica

2017 yılında Dünya 23 yaşındaki robot Erica ile tanıştı. Erica’nın babası Japon robot gurusu olan Hiroshi Ishiguro. Güzel bir yüzü ve huzur verici bir sesi var ama sizce onun bir ruhu var mı? Yeni dünyada, insanlar ve makineler arasındaki sınırların yavaş yavaş kaybolduğu görülüyor.  Aynı filmlerde olduğu gibi makineler bizleri taklit edeceklerse sizce bizi nasıl bir dünya bekliyor ???

2-Türk Firması Tasarımı Ada Robot

Kurulduğu gün olan 12 Nisan 1995 yılında belirlediği vizyonlarını tek tek yerine getiren AKINSOFT, 2010 yılı vizyonları içerisinde yer alan Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlatma hedefine bir yıl önce başlayarak 2009 yılında Robotik Teknolojiler üzerindeki çalışmalara başladığını kamuoyuyla paylaştı.

3-Mini Ada (Hizmet Robotu Projesi)

Gündelik yaşamda yerini alan Mini ADA; havaalanlarında, otogarlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde, eğitim alanında, fuarlarda, konserlerde, açılış, kutlama organizasyonları gibi birçok alanda görevlendirilebilir.

4-Sophia

Sophia, Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafından geliştirilen bir sosyal insansı robot. Sophia ilk kez 14 Şubat 2016'da açıldı ve ilk halka açık gösterimini Mart 2016 ortasında Southwest South by Texas, Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirdi.

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yapayzeka
https://www.akinrobotics.com/tr/hizmet-robotu-mini-ada