Konu: Üstün Zekalı Çocuklarda İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı

Özel yetenekliler özellikle sevdikleri alanda yüksek düzeyde motivasyona sahiptirler. Eğer bilgisayar oyunları ve internet ortamı onları mutlu ederse ilgileri normalden yüksek düzeyde olabilir, bu durum çocuğun bağımlılık riskini artırabilir.

İnternet bağımlılığının tespitinde yalnızca İnternet’te geçirilen vakit değil İnternet’in hangi amaçla kullanıldığı da önemlidir (Bayraktutan’dan aktaran Tetik 2015).

Özel yetenekli çocukların diğer çocuklara göre bilgisayar ve İnternet’e karşı daha yatkın oldukları söylenebilir. Bu bağlamda bilgisayar oyunları ve sanal dünyaya karşı bağlanma risklerinin de diğer çocuklara oranla daha yüksek olduğu düşünülebilir.

Ne Yapmalı?

* Öncelikle çocuklara teknolojinin doğru kullanımı anlatın ve ev ortamlarında teknoloji model olacak şekilde bilinçli kullanın.
* Çocuklar sağlıklı iletişim kuracakları eğitmenlerle sanat, kültür, edebiyat ve spor aktivitelerine (drama, yazma, resim, heykel, enstrüman çalma, koro, futbol, tenis, yüzme vb.) yönlendirin .
* Teknoloji bağımlılığı şüphesi var ise mutlaka bir uzmandan yardım alın.
* Şiddet içeren oyunları kesinlikle oynatmayın.
* Çocuğun zihinsel becerilerini geliştirecek zeka, hafıza ve strateji oyunları oynatın, yazılım geliştirme programları hazırlamasına yönlendirin.
* Bu oyunları tanımak ve çocuğunuzla birlikte zaman geçirmek için birlikte oynayın.
* Güvenlik programları kullanın.
* Teknolojik cihazları ortak kullanım alanlarında kullanmasını sağlayın.
* Çocuğunuzun sosyal medya hesabı olmasına orta okuldan önce izin vermeyin.
* Online oyunlar yerine internet ihtiyacı olmayan oyunlar tercih edin.