Konu: BİLSEM - Müzik Bölümü

BİLSEM-Müzik bölümüne yerleşmeye hak kazanan öğrenciler (İlkokul 3.sınıfa başlayacak olanlar için özellikle) için eğitim programıyla ilgili detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim? Araştırdım ama detaylı bir program açıklaması bulamadım. Bilgisi olan yönlendirirse çok sevinirim. Ders programı, konular, uyum programında hangi dersler/konular, destek programında hangi dersler/konular, sonraki sınıflardaki programlar, enstrüman seçimi, detaylı içerik bilgisine ihtiyacım var. Kızım bu yıl Müzik bölümünü kazandı ve okuldan bile detaylı bilgi almak pek mümkün olamıyor. Bu nedenle çocuğu müzik bölümüne devam eden ailelerden detaylı (ama lütfen detaylı) bilgi rica ediyorum. Lütfen tek satırlık kısa cevaplar yerine, yönlendirici, bilgi verici, faydalı olacak yorumlar yapınız. Lütfen bu konuya gerekli önemi bari sizler verin ve detaylı açıklamalarda bulunun. Şimdiden teşekkürler.

Cvp: BİLSEM - Müzik Bölümü

Yılmaz Bey Merhabalar ; sorunuzla ilgili önce kısa bir düzeltme yapalım.Bilim ve Sanat Merkezi'nde Müzik bölümü yoktur.Müzik birimi vardır.Bilim ve Sanat Merkezlerinde  farklı disiplinlerin birim bazında çalıştığı bir teşkilat yapısı vardır. Örneğin matematik birimi ,felsefe birimi , ingilizce birimi gibi..Birim olunca yapılan çalışmalarda o birime devam eden öğrencilerin bireysel eğitim-öğretim  ihtiyaçlarına göre BEP (Bireyselleştirilmiş Eğitim Programları ) , BÖP geliştirilmekte ve süreç içinde öğrenciye göre güncellenmektedir. Birim için program geliştirmede esas ; genel geçer bir öğretim programını farklılaştırma ve zenginleştirme yoluyla öğrencinin ihtiyacına göre yeniden düzenlemektir.Birim bölüme göre daha küçük ,daha esnek ,daha birey eksenlidir.Müzik bölümü dediğimiz kavram ise eğitim fakülteleri ya da güzel sanatlar liseleri vb. kurumlarda bulunan çok daha fazla altyapı , branş öğretmeni ve standart eğitim programlarından oluşan kurumsallıklarda sözkonusudur. Bölümlerin süreç içinde sınav-geçme-kalma-eleme-mezuniyet vb.gündemleri de vardır. Bilim ve Sanat Merkezinin müzik biriminde ise geçme-kalma-mezuniyet vb. gibi bir yapı yoktur. Amaç öğrencinin çok yönlü ve derinlemesine eğitim alması için öğrenciyi desteklemek ve beslemektir. Kazanan öğrencinin MEB ile bağı kesilene kadar kurumdan faydalanma hakkı vardır. Müzik birimimizin 2 müzik öğretmeni ,1 müzik sınıfı ,3 küçük enstrüman çalışma odası ,piyano-keman-gitar ve kimi perküsif enstrümanlardan oluşan bir altyapısı vardır. Eğitim içeriğindeki hedefler ise öğrencinin varolan müzikal becerilerini yaratıcılık ve disiplinlerarası çalışma yaklaşımlarıyla zenginleştirmektir.Daha detaylı bilgiyi eylül ayının ilk haftasında kuruma bizzat gelerek ve müzik öğretmenleri ile yüz yüze görüşerek almanızı önerir ,iyi bir yaz tatili dileriz..

3 (Düzenleyen: yilmazekici, Düzenleme tarihi: 17-07-2016 13:17:31)

Cvp: BİLSEM - Müzik Bölümü

Bilgiler için çok teşekkürler. Kısaca 2 minik sorum daha olacak. Eğitim programları yönergede şu şekilde genel olarak açıklanmış:

a) Uyum (Oryantasyon),

b) Destek Eğitimi; 1) İletişim Becerileri, 2) Grupla Çalışma Teknikleri, 3) Öğrenme Yöntemleri, 4) Problem Çözme Teknikleri, 5) Bilimsel Araştırma Teknikleri, 6) Yabancı Dil, 7) Bilgisayar, 8) Sosyal Etkinlikler,

c) Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme,

ç) Özel Yetenekleri Geliştirme,

d) Proje Üretimi/Yönetimi

alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar.

Müzik biriminden eğitim alacak öğrenciler için ayrıca bir açıklama yer almadığı için bu programlardan hangilerine katılacağını anlamak mümkün olamıyor.

Yani, mesela Yabancı dil, bilgisayar vb. eğitimler müzik biriminden eğitim alacak öğrenciler için de geçerli mi?

Son olarak, ilkokuldan sonra özel okula devam edince MEB ile bağı kesilmiş olur mu?

Teşekkürler.

İyi günler...

Cvp: BİLSEM - Müzik Bölümü

Yılmaz bey, size daha detaylı cevaplar gelecektir müzik birimi öğretmenlerinden fakat bilişim teknolojileri öğretmeni olarak diyebilirim ki benim destek eğitimi öğrencilerimin arasında müzik biriminden olanlar vardı.

Ayrıca yazdığınız her bölüm için ayrı bir forum kategorisi var ve kısa kısa bilgiler verilmiş.

Cvp: BİLSEM - Müzik Bölümü

Merhabalar, İstanbul’da bilsem müzik eğitiminin verildiği okulları Nereden öğrenebilirim?

Cvp: BİLSEM - Müzik Bölümü

Bilsem sınavını kazanmak için mi? yoksa bilsemde müzik eğitimi her bilsemde var zaten.