1

Konu: GBA Kaseti Orijinal Mi Çakma Mı Nasıl Anlaşılır?

Dayımın bana 8 yaşında verdiği GameBoy ailesinin belki de en başarılı konsolu olan Advance SP modeli ile küçük yaşta şu anda kendileri için retro tabirini kullandığımız oyunlar ile tanışmıştım. Dayım bana konsolu 5-6 adet oyun ile birlikte vermişti. Her oyunu teker teker denedikten sonra mavi kaseti ile Pokemon Sapphire oyunu sona kalmıştı. Ne yalan söyleyeyim diğerleri pek güzel değildi. Ya da benim hoşuma gitmemişti. Pokemonu açıp biraz oynadım ve kısa süre içinde hayatımın bir parçası oldu bu oyun. Saatlerce oynayıp duruyordum. Tabi oyun İngilizce ve hikayeli olunca (Ayrıca bir RPG oyunuydu da. Bu oyunlarda NPC'ler ile sohbet etmek belki savaşıp karakterinizi güçlendirmekten bile daha önemli) hiçbir şey anlamayıp yalnızca pokemon güçlendirmiştim. Oyunun akışı ve yer yer dayımın ne yapılacağını söylemesi ile bir yerlere geldim. Ve burada yapılacak görevi çoktan yaptığımı anlamayınca saatlerce aynı yerde döndüm dolaştım. Oyundaki en üst seviye 100 idi ve benim pokemonlarım en az 40 seviyeydi. Tabi bu böyle sürünce sıkıldım ve oyunu bir kenara kaldırdım. Tabi bu hikaye böylece bitmedi. Yıllar sonra bu konsolun kıymetini anlayıp Pokemonu tekrar oynamaya başladım ve şu an oyunu anlyarak oynadığım için çok mutluyum. Her şeyi anlayınca aşırı zevkli oluyor oyun.

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/cc-ecommerce/product_catalog/0020/100/thumb_1999282_product_catalog_large.jpeg

Her neyse aslında ben size nasıl sahte oyun ile orijinal oyunu ayırabileceğinizi gösterecektim. Ama GBA ile nasıl tanıştığımı ve benim için ne kadar değerli olduğunu anlatmak istedim.
(GBA = GameBoy Advance)
Dediğim gibi hâlâ GBA ile oynuyorum ve oyun satın ala ala aralarındaki farklardan orijinal ile sahteyi ayırt eder oldum.(İnternetin de yardımı oldu tabii :D) İnanır mısınız Pokemon ve Dogz Fashion adlı oyunum hariç tüm oyunlarım sahteymiş. Aslında çok da şaşılacak bir şey değil. Sonuçta Türkiye de korsan bölgeler arasında sayılır. Her oyunun veya bu oyunda olmak zorunda değil herhangi bir şeyin korsanını kolaylıkla bulabilirsiniz Türkiyede. Bulmak istemesenizde her yerde kaynadıkları için elbet karşınıza çıkacaklardır. Peki korsan oynasak ne fark eder ki demeyin. Bilgisayardaki oyunlarda pek sıkıntı yaratmasa da GBA'da korsan ve sahte oyunlar çok fazla sıkıntı çıkarabiliyor. Yine anılarımdan yalnızca oynayanların içlerinde hissedebileceği derece sinirbozucu ama bir o kadar da eğlenceli Mario 3 oyunum sahte olduğu için oyunun yarısında kayıt dosyası silinip ekran bir yukarı bir aşağı sallanmaya başlamıştı hem aşırı sinirlenmiş hem kay9t dosyamın silinmemiş olması için Allah'a dua edip bir yandan da ekranda dönen olaylara bakıp gülesim geliyordu.

Yazdıkça açılıyorum kusura bakmayın. Yazdıkça daha da yazıyorum. Sanki karşımda biri varmış ta konuşuyormuşum gibi. Benim vaktim var. Sizin de varsa diye tek taraflı bir sohbet yapıyorum. Ama söz daha uzatmayıp sahte ile orijinali ayırmayı anlatacağım. Çok detaya girmeden anlatacağım. Çünkü gerçekten sahte oyunların o kadar çok ayırt edici özelliği var ki. Ben yalnızca en sık karşılaşabileceklerinizi anlatacağım sizlere. O hâlde uzatmadan konuya geçelim (Sanki şimdiye kadar hiç uzatmamışım gibi bir de utanmadan bu cümleyi yazdım ya tüh artık bana!)

1-Öncelikle kasetin üstündeki resmi inceleyin. İnterntten orijinalinin resmini bulup onunla karşılaştırın. Eğer farklı ise o kesinlikle sahtedir. Fakat genelde sahte oyun yapanlar buna dikkat ediyor. O yüzden resmi aynı diye hemen orijinal demeyin sıradaki adımları izleyin.

2-Kasetin arkasını çevirin. Arkasında aşağıdaki görseldeki yazılar gibi şeyler yazmalı. "PAT. PEND. MADE IN JAPAN" yazısı yazmıyorsa o sahtedir. Veya "MODEL NO.AGB-002" yazmıyorsa( Siz MODEL NO ibaresi yazıyor mu ona bakın. Yüksek ihtimalle hepsinde AGB-002 yazıyor olmalı fakat bazen sahteleri tespit ederken istisnalar olabiliyor. Dünyadaki tüm kasetlere de sahip olmadığımdan hepsinde 002 kodu mu var bilmiyorum) o sahtedir.

https://chieftain20.files.wordpress.com/2014/05/dsc_2143.png

3-Arkasında da önündeki resimde de Nintendo logosu yukarıdaki resimdeki gibi olmalı. Bu şekli ve logoyu iyice aklınıza yerleştirin. Sahte Nintendo logosu gördüğünüzde zaten onun sahte olduğunu anlayacaksınız.

4-Kimisinde EVERYONE ESRB logosu da yanlış olabiliyor. Genelde EVERYONE ESRB logosunda gördüğüm hata 'E' harfinin asıl logodakinden çok daha ince yazılması.

https://cdn.instructables.com/FZ5/2DT8/GRFND6WT/FZ52DT8GRFND6WT.LARGE.jpg

5-Bu seferki püf noktamız sağ alttaki kod kısmına bakmak. Her oyunun farklı bir kodu var. Hatta emin değilim fakat bölgeye göre dahi AGB yazısı ve bölge kısaltması arasındaki kod bile değişebiliyormuş. Burada değişmeyecek şey AGB yazısı ve bölgesine göre bölge kodu. Tavsiyem internet üzerinden orijinalinin fotoğrafını bulup koduna bakıp öyle yorumlamanız. Zaten bazılarında tamamen rastgele yazıyorlar onlar kolaylıkla anlaşılıyor.


Bu konu hakkında daha saatlerce bile yazabilirim fakat en püf ve basit noktalarını yazayım dedim. Sahte oyun aldım diye de ölmezsiniz onu ekleyeyim. Yani yıllarca sahte olduğunu bilmeden oynadı m oyunlarımı ve pek gariplik sezmedim. Bilmiyorum belki de şanslıydım ve kasetlerim sahte de olsa sıkıntı çıkmıyordu. Pokemon kasetlerine özel farklı püf noktalar da var onları da anlatsam gün biter yani :D Şimdilik benden bu kadar retro oyun meraklıları. Eğer diğer püf noktaları da merak edersiniz söyleyin devam ettiririm^-^