Konu: BEYİN OLİMPİYATLARI(TBT) VE TALES MATEMATİK FİNAL AŞAMASI DENEYİMLER

Merhaba Arkadaşlar;
2019 yılında 3.sınıf kademesi için İzmir’de yapılan Beyin Olimpiyatları(TBT) ve Aydın’da yapılan TALES Matematik Yarışması Finallerine katılmıştım. Sınavlara katılmadan önce kitapçıkta verilen bilgiler dışında herhangi bir bilgiye ulaşamamıştım. Sınav sonrası yarışmaya katılacak arkadaşlara yardımı olur diye hazırladığım bu bilgi notunu burada paylaşmayı uygun buldum. Umarım faydası olur.
BEYİN OLİMPİYATLARI(TBT)
ULAŞIM:
Her yıl final öncesi sınavın yapılacağı yer belirleniyor. 2019 yılı finalleri İzmir’de yapılmıştı.
KAYIT:
Sınav öncesi kayıt noktasından kayıt yaptırılıyor ve sınav kimlik kartı alınıyor.
SINAV:
Sınav öncesi yayımlanan yönergenin ayrıntılı biçimde okunması ve katılımcının yönergeye hakim olması gerekiyor. Örneğin, Zincirleme Sudoku çözümü için çözümlerimiz doğru olduğu halde, yönergede belirtilen çözüm yapılmadığından, puan alamamıştım.
Sınav 5 aşamalı ve her bir aşamada birkaç sorudan oluşuyor.
1.Bölüm Kelime Oyunları
2.Bölüm Sudoku Zinciri
3.Bölüm Akıl Yürütme ve İşlem Oyunları
4.Bölüm Mantık Oyunları
5.Bölüm Mekanik Oyunlar
Her aşamanın zamanı farklıdır.
Her aşama için tanımlanan süreden önce bitiren öğrenci, erken bitirdiği her dakika için ekstra 6 puan almaktadır. Ancak, bu aşamanın tüm sorularının doğru cevaplamak zorundadır. Katılımcılarda, erken bitirme ve ekstra puan alma telaşı gözlemlenmiştir. Bu noktada daha fazla hata yapılıyor. Erken bitirdiğini belirten öğrencilerden % 80’i sorularını doğru yapmadığı gözlemlenmiştir.
Süre dijital saat(geri sayım) ile ekrana yansıtılıyor. Bu durum katılımcılarda zaman ayarlamasını yapması için uygun görülse de sürekli gözleri sayaçta oluyor. Bu durumu doğru yöneten katılımcı başarılı oluyor. Sınav öncesi benzer çalışmanın sıklıkla yapılması gerekir. Zamanı yönetemeyen puan alamıyor. Ayrıca kitapçıkta yapılan işleme ait cevabın kitapçık harici verilen cevap anahtarına da zaman içinde aktarılması gerekiyor. Zaman bitiminde cevap anahtarına işlem yapılmasına kesinlikle izin verilmiyor. Benzer durum ortaokul katılımcılarında ilk aşamada yaşanmıştır.
Her aşama sonucunda katılımcıların cevap anahtarları ve puanları, internet sayfasından yayımlanıyor. Bu durumun puan itirazı için yapıldığı söylense de, puanını öğrenen öğrencide, özellikle hata yapan öğrencilerde, gereksiz telaş yaratıyor. Bu durumu katılımcıdan ziyade velinin takip etmesi gerekiyor. 3.aşamadan sonra öğrenci puan sıralamasına göre yönlendirilirse daha iyi olur.
SINAV SONUÇLARI
Sonuçlar tüm aşamaların bitimini takiben, itirazların değerlendirilmesi ile açıklanıyor. İlk 10’a kalan katılımcı Playoff sınavlarına alınıyor. İlk 5 aşama ve playoff puanlarından sonra ilk üç derece açıklanıyor.

TALES MATEMATİK YARIŞMASI
ULAŞIM:
İstanbul-Aydın(Tales Matematik Müzesi) ~650 Km, özel araçla 7 saat sürüyor.
SINAV ÖNCESİ:
Tales Matematik Müzesi tarafından düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. Etkinlikler sınavdan birkaç gün önce internet sayfasında yayımlanıyor. Buradan online kayıt yapılmasını tavsiye ederim. Etkinlikler kontenjanlı olduğundan, sınav günü istediğiniz saat dilimi için yer bulamayabilirsiniz. Ayrıca bu işlem için de ayrıca sıraya girmeniz gerekebilir.
KONAKLAMA:
Kalmak isterseniz öğretmenevi vb. kurum misafirhaneleri oldukça yoğun yer bulamayabilirsiniz. Önceden planlanması gerekir.   
KAYIT:
Öncelikle öğrencilerin listeden hangi salonda sınava gireceğini öğrenmesi gerekiyor. Sonrasında kayıt noktasından sınav kimlik kartı alınıyor ve kayıt yaptırılıyor. Sabah erken saatte sınav yerinde olmamıza rağmen kayıt masası oldukça yoğundu. Mümkün ölçüde erken gidilmesi gerekiyor.
YEME-İÇME:
İçeride kahvaltı ve öğlen yemek için ikramlar var. Alternatif olarak kantini kullanabilirsiniz.

ETKİNLİKLER
Geometri Müzesi, IQ Center, Tales Matematik Müzesi, Bilim Parkı, 3D Anatomi, Planetrayum etkinlik noktalarıdır. Bilim parkı açık hava olduğundan, randevu alınmasına gerek yoktur. Tales Matematik Müzesi, IQ Center ve Planetaryuma ilgi yoğun olduğundan katılım için zorlanabilirsiniz.
SINAV
Sınavdan 30 dakika önce salonlara alınıyor. Sınav 1 saat sürüyor. 45 dakikadan önce sınavdan çıkışa izin verilmiyor. Açık uçlu 10 soru soruluyor. Sınav öncesinde yapılan açıklamada, sorunun çözüm aşamalarına puan verileceği açıklandı. O nedenle cevabın doğru olmasından ziyade, çözümünüz puanlanıyor.
SINAV SONUÇLARI
Sınav kitapçıkları verilmiyor. Sonuçların açıklanması için 2-3 haftalık zaman tanımlanıyor.
TÖREN
Sonuçların açıklanmasından yaklaşık iki hafta sonra Tales Matematik Yarışmasının yapıldığı yerde(AYDIN) yapılıyor.