Konu: 3D yazıcılar nasıl çalışır??

3D Yazıcılar Nasıl Çalışır?

3D yazıcıların çalışma mantığı, herhangi bir üç boyutlu modelin katmanlama teknolojisi ile plastiği eriterek direkt olarak üretimine dayanır.

3D yazıcıların çalışma mantığını daha iyi anlamak için şu şekilde maddelere ayırabiliriz:

Modelleme: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi üretilecek ürünün ilk olarak 3 boyutlu tasarım programları (CAD) ya da 3 boyutlu tarama sistemleri ile bilgisayar datası oluşturulur. Oluşturulan modeli ise genellikle STL dosya formatına çevrilerek 3D baskı sürecinin ilk adımını atmış oluruz.

3D Baskı: Asıl inanılmaz olan bölüm olarak da 3D baskı işleminin yapıldığı bu bölümü sayabiliriz. 3D baskıya gönderdiğimiz model, baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste serilerek oluşturulur. Bu katmanlar plastik ergitme, laset sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilir.

Yüzey İyileştirme: Sonunda 3D yazıcı ile oluşturduğumuz objeler geleneksel teknolojiler ile karşılaştırıldığında boyutsal açıdan hatalar içerebilir. Bu durumda kritik objelerde son bir yüzey temizleme, iyileştirme veya geliştirme son ölçüye getirme işlemi uygulanabilir.


3D yazıcının ham maddesi nedir?

3D yazıcıların hammaddesi filamenttir.Filament ABS ve PLA olmak üzere başlıca iki türden oluşur. Günümüzde 3D Yazıcılarda sıklıkla kullanılmaktadır. PLA türü plastik, şeker kamışı ve mısır nişastası başta olmak üzere bitkisel ürünlerden elde edilen bir plastiktir. Bu sebeple “yeşil plastik” olarak da bilinir.ABS türü ise PLA nın aksine kimyasal maddelerden yapılır,ve baskı alındığında PLA dan daha ağır gelir.


                                                                                                                                                         Aybüke Akyol
                                                                                                                                                                 Byf2-3