1 (Düzenleyen: cellomusti, Düzenleme tarihi: 16-10-2018 02:05:26)

Konu: Atölye dersinden müzik seçip çocuğuna piyano dersi aldırtmak

İsim vermiyorum devletin bir bilseminde kadrolu çalışıyorum.Bugün bir öğrenci velim ile tartışmamı anlatmak istiyorum. Geçen yıla kadar okulumuza ücret karşılığı öğretmenler geliyor, piyano gitar yanflüt gibi çalgıların dersini,müzik atölye dersini seçen sadece genel yetenekle yani zeka sınavıyla bilsemi kazanmış öğrencilerine veriyorlardı.Ancak bu yıl ücretli öğretmenler gelmekten vazgeçip biz kadrolu öğretmenleri ortada bırakınca,geçen yıl ders verdikleri öğrencilerin yükü biz kadrolu öğretmenlerin üzerine kaldı. Bizler zaten müzik birimini müzik yeteneğiyle kazanmış kendi seçtiğimiz öğrencilere ders verirken ve full doluyken, sırf zeka testini geçip okulu genel yetenekten kazanan öğrencilere neden atölye müzik dersi açıp vermek zorundayız ki?Üstelik bu öğrenciler, bizim tabi tuttuğumuz müzik yetenek sınavına da girmediler.Anne babası idareye baskı yapıp enstruman dersi istiyor diye bizde çalgı atölye dersi açmak zorunda kalıyoruz.Bende zaten yeterince müzik birimi öğrencim varken falanca ücretli öğretmenin öğrencisine atölye müzik piyano dersi açmadığımı söyledim velilere.Tartışma çıktı bilsem atölye öğrencilerine çalgı dersi öğretmeni bulmak zorundaymış diye. Sizce ben mecbur muyum sadece zeka testini geçen öğrencilere, okulda müzik sınavını geçen öğrenciler ile aynı hakkı vermeye? Hal böyle olunca gerçekten müzik yeteneğine bakıp aldığımız öğrenci ile zeka testi sorularını yapıp okulu kazanan öğrencinin bir farkı kalır mı? Yorumlarınızı bekliyorum...