Konu: Akıl ve Zeka Arasındaki Fark

Akıl,somut olarak ölçülemez.
Akıllı bir insan doğru ve yanlışı,yalan ve gerçeği ayırabilme yetisine sahiptir.Yaşımız ilerledikçe aklımız da gelişir.
Zeka ise etik bir anlam taşımaz,Nötrdür.
Bilindiği üzere, IQ testi ile ölçülebilir,her insanda eşit bulunmaz.
Ve bu durumda Zeka daha teknik,akıl ise daha etik boyutludur.

Zeka, bir insanın her türlü olay karşısında aynı yeteneği gösterebileceği anlamına gelmez. Bir müzik bestecisi kendi duygusal yapısının içersinde en karışık eserleri aklıyla değil zekası sayesinde oluşturur. Biz bu kişilere ‘müzik dehası’ diyoruz. Ancak bu müzik dehaları en basit bir matematik problemini bile çözemeyebilirler.

zeka arabanın teknik olarak gücüdür. sıfırdan yüz km hıza kaç saniyede çıktığınızdır. akıl ise direksiyondur, sizin o arabayı kullanabilme yeteneğinizdir. örneğin zeki ama akılsız insan modeli, ferrariyi kullanan üç yaşındaki bir çocuktur. o araba gitmez, gitse de kaza yapar. zeki olmayan ama akıllı olan insan modeli süper bir şöförün anadolu kullanması.
Akıl insanı hayvanlardan ayırt eden en önemli faktördür. Hayvanlar yalan söyleyemez ama insanlar sık sık bu yola başvurur. Buda hayvanda akıl olmadığının ispatıdır. Burada aklımızı kullanarak yukarıda bahsettiğimiz yalan ile gerçeği doğru ile yanlışı ayırt edebiliriz Akıl insanın kendi başına hayatını devam ettirebilmesi kendini dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı koruyabilmesi kendisi için neyin faydalı neyin faydasız olduğunu algılayabilmesi hep akıl sayesindedir. Örnek verecek olursak ateşe elimizi tutarsak elimizin yanacağını biliriz elektriğe tutarsak çarpılacağımızı biliriz ve bunları aklımız sayesinde biliriz aklı olmayan birisi bunların bizim için tehlikeli olduğunu bilmeyebilir. Ateşi tuttuğumuzda elimizin yanacağını bilmek için zekâya ihtiyaç yoktur aklı olan herkes bunu bilir
Kaynak : http://www.bilimist.com/blog-39/akil-il … nedir.html
https://www.milliyet.com.tr/zeka-ve-aki … -molatik-.