1

Konu: Mars'a İnen Jeolog Robot: Azim (Perseverance)

Mars robotu Perseverance, yani Azim, Mars yolculuğuna çıkmak için ocak ayında Dünya’dan ayrıldı. Kızıl gezegende yaşam izi olup olmadığını araştırmaktan numune toplamaya birçok önemli görevi olan robotun özel bir yükü de var: 2.5 milyonu Türkiye’den olmak üzere 10.9 milyon dünyalının imzası…

NASA’nın yeni Mars robotu, bu ay Cape Canaveral’daki Hava Kuvvetleri Fırlatma Üssü’nden yola çıkıyor. Proje halindeyken adı Mars 2020 olan, daha sonra düzenlenen yarışma sonucunda bir ortaokul öğrencisinin bulduğu Perseverance (Azim) ismini alan robot, Mars’ta astrobiyoloji ve jeoloji araştırmaları yapacak.

Boyut ve görünüm olarak, halihazırda Mars’ta bulunan Curiosity’nin (Merak) neredeyse aynısı olan robotun yapacağı görevler Mars’a, belki de evrene olan bakış açımızı değiştirebilir. Perseverance’ın görevlerini birkaç adımda şöyle özetleyebiliriz: Mars’ta geçmişe, ya da bugüne dair yaşam izi aramak. Mars’ta bulunduğu bölgedeki klimi ve jeolojik yapıyı anlamaya çalışmak. Dünya’ya getirilmek üzere ilginç kaya ve toprak numuneleri toplamak. Ve ileride insanlar Mars’a ulaştığında, onlar için gerekecek oksijen üretiminin ilk testini yapmak.

İşte NASA'nın Perseverance (Azim) ile ilgili video ve görüntüleri:
https://www.youtube.com/playlist?list=P … pLRjDQy7d5